WIZYTA DELEGACJI WE FRANKFURCIE

 
W dniach 04-05.12.2013 roku delegacja z CS PSP w Częstochowie w osobach st. bryg. dr inż. Marek Chmiel – Komendant oraz bryg. mgr inż. Jacek Antos- Naczelnik Wydziału Kształcenia oraz przedstawiciele pozostałych szkół pożarniczych i Biura Szkolenia KG PSP uczestniczyła w wizycie w Centrum Treningowym we Frankfurcie nad Menem.
 
 
 
Wyjazd do Centrum Treningowego organizowany był przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. 
 
1. Cel wyjazdu:

• nawiązanie współpracy dydaktyczno-szkoleniowej pomiędzy Centrum Treningowym we Frankfurcie nad Menem, a Centralną Szkołą PSP w Częstochowie,
• zapoznanie się z bazą dydaktyczną Centrum Treningowego oraz stanowiskami poligonowymi i sprzętem znajdującym na wyposażeniu Centrum Treningowego we Frankfurcie nad Menem,
• poznanie organizacji i funkcjonowania straży pożarnej w Niemczech,
• udział w spotkaniach z kadrą kierowniczą i dydaktyczną Centrum Treningowego we Frankfurcie nad Menem.


2. Informacja o uczestnikach i formie spotkania

Wyjazd do Centrum Treningowego organizowany był przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. Oprócz przedstawicieli ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, w wyjeździe służbowym udział wzięły 2 osoby z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie oraz przedstawiciele ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i Poznaniu, ze Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy, Biura Szkolenia Komendy Głównej PSP. Formą wizyty było zwiedzenie Centrum Treningowego i zapoznanie się ze stanowiskami poligonowymi i sprzętem znajdującym na wyposażeniu Centrum Treningowego, a także rozmowy i dyskusje z kadrą kierowniczą. Przedstawiciele z Polski spotkali się z serdecznym i otwartym przyjęciem ze strony kadry kierowniczej Centrum Treningowego we Frankfurcie nad Menem.


3. Szczegółowy przebieg spotkania

W dniu przyjazdu do Centrum Treningowego we Frankfurcie nad Menem tj.: 04 grudnia br. zostaliśmy przyjęci przez prof. Riesa - Komendanta ww. Centrum. Podczas spotkania Pan Komendant przedstawił nam organizację oraz formy działalności kierowanej przez niego placówki. Następnie zapoznał nas z planem pobytu w Centrum Treningowym. W obrębie Centrum Treningowego powstały budynki szkolne i socjalne, w których odbywa się przeważająca część teoretycznego i praktycznego procesu szkolenia oraz doskonalenia zawodowego. W tym samym dniu pobytu w godzinach popołudniowych zapoznaliśmy się z bazą dydaktyczną Centrum Treningowego oraz stanowiskami poligonowymi i sprzętem znajdującym na wyposażeniu Centrum Treningowego we Frankfurcie nad Menem. Obiekty w Centrum Treningowym przeznaczone są do szkolenia służb zajmujących się szeroko pojętym ratownictwem związanym z pożarami, katastrofami i wypadkami drogowymi.

W Centrum Treningowym istnieją między innymi następujące stanowiska i symulatory:
• Budynek do ćwiczeń ogniowych: (w hali do ćwiczeń znajduje się budynek do ćwiczeń ogniowych, który jest z nią zintegrowany. Jest to siedmio piętrowy obiekt, który optycznie odwzorowuje wielorodzinne budynki będące na osiedlach Frankfurtu. W całym budynku ogniowym znajdują się rozmieszczone instalacje gazowe do których to można podłączyć przenośne stanowiska ogniowe. Zasilanie gazem propan-butan stanowisk ogniowych następuje z podziemnego zbiornika gazu płynnego umieszczonego na zewnątrz. Stanowiska ogniowe są sterowane zdalnie za pomocą urządzenia zdalnego sterowania przez instruktora, który ze strażakami przedostaje się na miejsce akcji. W dalszej kolejności znajdują się pojedyncze pomieszczenia do ćwiczeń. Pojedyncze kondygnacje lub cały budynek można zamglić w sposób wystarczający przy użyciu specjalnego urządzenia, odwzorowując zadymienie. Przy użyciu oddymiania awaryjnego można bardzo szybko oddymić budynek w przeciągu krótkiego czasu oraz odprowadzić nadmiar ciepła. Oczyszczanie wody użytej podczas gaszenia następuje poprzez zintegrowany system odwadniający znajdujący się w podwójnej podłodze. Kolejną ciekawostkę stanowią pojedyncze pomieszczenia lub całe piętra które można przebudować w sposób elastyczny za pomocą systemów drzwi i ścian w ciągu krótkiego czasu, aby przed ćwiczącymi postawić nowe zadania do wykonania. Z jedno pokojowego apartamentu można przedstawić różne warianty ćwiczeń przy przechodzeniu do trzech sypialni z antresolą. W części parterowej znajduje się warsztat samochodowy z wykopem.
W budynku jest także szyb windy jednak bez kabiny windy. Do szybu windy można wchodzić z każdego piętra wykorzystując kratownicę realizując różne scenariusze akcji ratunkowej. Do realistycznego odzwierciedlenia ćwiczeń w dużych budynkach mieszkalnych są rozmieszczone na zewnątrz budynku instalacje suchego pionu jak i hydranty ścienne do wody gaśniczej).

• Symulator jazdy do szkolenia wyjazdów alarmowych:
(symulator zbudowany jest na przykładzie zintegrowanych kabin pojazdów (karetka i pożarniczy samochód ciężarowy) z oprogramowaniem komputerowym oraz dużymi ekranami imitującymi realne warunki terenowe i pogodowe podczas prowadzenia pojazdów. Zadaniem kierowcy jest bezpieczne manewrowanie pojazdem samochodowym podczas wyjazdów alarmowych. Operator symulatora może w trakcie aplikować różne zdarzenia dla kierującego zarówno terenowe jak i pogodowe).

• Symulator dla pogotowia ratunkowego z karetką, pomieszczenie przyjęcia pacjenta
w nagłych wypadkach i pomieszczenia kontrolne:
(w związku z realizacją przez niemieckie służby ratownicze ratownictwa medycznego na zaawansowanym poziomie, ratownicy ćwiczą założenia w zakresie nie tylko udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy ale również wykonują zadania przewidziane dla dyplomowanych lekarzy (reanimacja i resuscytacja, odbieranie porodów, podawanie leków itp.). W rzeczywistych zdarzeniach w przypadku braku karetki z lekarzem zostaje zadysponowany samochód gaśniczy z odpowiednim wyposażeniem medycznym ratownikiem – asystentem przejmującym wszystkie obowiązki lekarza).

• Symulator zderzenia:
(symulator zderzenia samochodowego składa się zasadniczo z usadowionego mocno
w ziemi betonowego słupa. W środku słupa znajduje się rura z obrotową rolką.
Na tym symulatorze ćwiczebnym prowadzi się ćwiczenia z zakresu ratowania
i wydobywania osób uczestniczących w zderzeniach samochodowych. Idea ćwiczenia polega na tym aby pojazd użyty do ćwiczenia uderzył w betonowy słup nie stwarzając zagrożenia dla osób).

• Wykop do celów ćwiczebnych:
(celem odtwarzania scenariuszy ćwiczebnych z wypadkami w wykopach, w Centrum Treningowym FRTC wykonano wykop do tych celów. W wykopie można praktycznie przetestować cały sprzęt akcyjny w realnych warunkach. Przykładowo można przećwiczyć rozmaite zabudowy zabezpieczające przed zawaleniem).

• Instalacja do ćwiczeń na kolei:
(na zewnątrz została zintegrowana instalacja do ćwiczeń na kolei. Oprócz trakcji elektrycznej używanej przez kolej niemiecką istnieje rampa kolejowa. Przy wykorzystaniu tej infrastruktury można inscenizować następujące scenariusze ćwiczeń:
- uziemienie górnych przewodów trakcyjnych;
- akcja ratownicza osób poprzez dach pojazdów kolejowych;
- usuwanie różnych przedmiotów z dachu/przewodów trakcyjnych;
- akcje na cysternach;
- wypadki i wykolejenia).
• Symulator naprężeń istniejących w powalonych drzewach: (symulator naprężeń występujących w powalonych drzewach służy do ćwiczeń z użyciem pił łańcuchowych. Można ćwiczyć przecinanie drzew w utrudnionych warunkach. Z sytuacjami takimi mamy do czynienia po przejściu huraganów. To naprężenie może oddziaływać na pień drzewa jako siła ściskająca lub rozprężająca. Ten symulator został tak zaprojektowany aby można było używać wielokrotnie ten sam pień drzewa).

• Dźwig do ćwiczeń wysokościowych:
(z użyciem dźwigu można realizować ćwiczenia i zabezpieczenia wysokościowe. Ćwiczenia na zewnątrz są nieodłączną częścią szkolenia i doskonalenia zawodowego z zakresu zabezpieczeń wysokościowych jak i w wykopach (SRHT). W zakresie zabezpieczeń przed upadkiem można wykonywać ćwiczenia tak jak w hali tzn. ubezpieczone wspinanie pionowe i poziome. Ponadto dźwig można wykorzystać do specjalistycznych ćwiczeń ratowniczych zarówno wysokościowych jak i z wykopów np.: transportowanie osób rannych czy chorych).