Zbigniew Bródka - złoty medalista zimowej olimpiady Soczi 2014

Na igrzyskach w Soczi w łyżwiarstwie szybkim na 1500 metrów zajął 1 miejsce z wynikiem 1:45,006.
Srebrny medal zdobył Holender Koen Verweij, który przegrał z Polakiem o 0,003 s. Biorąc pod uwagę średnią prędkość osiągniętą przez zawodników, Polak wyprzedził Holendra o odległość wynoszącą zaledwie 4,3 cm. Dzięki temu zwycięstwu Zbigniew Bródka został pierwszym polskim panczenistą, który został medalistą olimpijskim oraz pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w tej dyscyplinie.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyników mówił: „- To był bieg idealny. Nastawiłem się na niego. Musiałem to zrobić, żeby wykorzystać tę szansę, która została mi dana w losowaniu. Kiedy, jak nie teraz? Wiedziałem, że trzeba będzie pojechać kosmiczny wynik, żeby sięgnąć po najcenniejszy olimpijski medal - powiedział szczęśliwy Zbigniew Bródka, który został mistrzem olimpijskim na królewskim dystansie 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim na zimowych igrzyskach olimpijskich w Soczi”.
   Urodzony w 1984 r. Zbigniew Bródka to kilkunastokrotny mistrz Polski, zarówno na krótkim, jak i długim torze. Oprócz złotego medalu olimpijskiego Zbyszek, może się pochwalić również zwycięstwem w Pucharze Świata na 1500m.
   Przygodę z łyżwami zaczynał od short-tracku w Uczniowskim Klubie Sportowym Błyskawica Domaniewice. W trakcie studiów reprezentował barwy AZS Politechnika Opole. W roku 2006 był jednym z kandydatów do wyjazdu na igrzyska olimpijskie do Turynu, ostatecznie kontuzja wykluczyła go ze startu. Do ścigania wrócił w marcu 2006. W pierwszym starcie po kontuzji wywalczył 5 złotych medali mistrzostw Polski, wygrywając w wieloboju. Rok później ponownie był najlepszy w klasyfikacji wielobojowej mistrzostw Polski w Białymstoku. W 2007 r. w biegu na 500 m wygrał, mimo iż na kilkanaście metrów przed metą zajmował 4 pozycję.
   Sekcyjny Zbigniew Bródka jest zawodowym strażakiem. W Państwowej Straży Pożarnej pracuje od czterech lat i jak sam mówi, nie zamierza rezygnować z tej pracy, bo po pierwsze ją lubi, a po drugie zdaje sobie sprawę, że kariera sportowca mimo wszystko trwa dosyć krótko.
   Jest absolwentem dwóch kierunków Politechniki Opolskiej: wychowania fizycznego oraz fizjoterapii. Ma żonę i dwie córki.
   Zbigniew Bródka od miesiąca października 2013r. został oddelegowany do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, gdzie wypełnia obowiązki służbowe i uczestniczy w Kwalifikacyjnym Kursie Zawodowym, który pozwoli mu awansować do stopnia młodszego aspiranta.
   Delegowanie na kilka miesięcy przed startem olimpijskim sekc. Zbigniewa Bródki do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie związane było z wykorzystaniem dobrej bazy rekreacyjno-sportowej, którą Centralna Szkoła posiada m.in. stadionu lekkoatletycznego, siłowni, sauny, sali gimnastycznej.
   W miesiącach kwiecień – lipiec 2013r. Pan Zbigniew Bródka był również uczestnikiem kursu podoficerskiego w CS PSP w Częstochowie. Dał się poznać jako ambitny i zaangażowany strażak. Osiągał dobre wyniki w nauce. Szczególnie mocno udzielał się w zajęciach praktycznych oraz podczas służb w szkolonej Jednostce Ratowniczo Gaśniczej. Czas nauki umiał pogodzić z treningami na terenie naszej jednostki.