Warsztaty metodyczno-tematyczne z zakresu podstawowego w ratownictwie chemicznym i ekologicznym

W dniach 23-25 maja 2016 roku na terenie Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie z siedzibą w Pionkach odbyły się warsztaty metodyczno-tematyczne z zakresu podstawowego w ratownictwie chemicznym i ekologicznym. Współorganizatorem warsztatów była Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej wraz z Ośrodkiem Szkolenia w Pionkach.

 Galeria

Celem warsztatów tematycznych było przygotowanie kadry dydaktycznej do realizacji zajęć dydaktycznych na szkoleniu z ratownictwa chemicznego i ekologicznego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym, a także unifikacja wiadomości i umiejętności oraz wymiana doświadczeń w zakresie działań ratownictwa chemicznego realizowanego przez podmioty Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Adresatami warsztatów byli wykładowcy, instruktorzy i specjaliści z Ośrodków Szkolenia PSP będących w obszarze nadzoru dydaktycznego Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie oraz wykładowcy Szkoły Specjalistów Pożarnictwa Wojska Polskiego wyznaczeni do realizacji zajęć dydaktycznych na ww. szkoleniu. W warsztatach uczestniczyło łącznie 48 osób.

W ramach warsztatów zostały poruszone następujące zagadnienia teoretyczne:

1) ratownictwo chemiczne i ekologiczne realizowane przez KSRG;

2) zagrożenia powodowane przez materiały niebezpieczne;

3) dekontaminacja;

4) środki ochrony indywidualnej;

5) urządzenia i techniki pomiarowe;

6) techniki kontrolowania emisji substancji ciekłych i gazów;

7) zasady postępowania w przypadku zagrożeń radiologicznych;

8) materiały i przedmioty wybuchowe - rozpoznanie.

Ponadto w trakcie warsztatów odbył się wyjazdowy panel poświęcony przemysłowym źródłom zagrożeń chemicznych i ekologicznych, który odbył się na terenie fabryki firmy Soudal sp. z o.o. w Pionkach. W fabryce realizowany jest proces produkcyjny pian poliuretanowych oraz mas uszczelniających dla budownictwa. W trakcie wizyty w zakładzie uczestnicy warsztatów zapoznali się z zagrożeniami występującymi w procesie produkcyjnym oraz z technicznymi i organizacyjnymi sposobami przeciwdziałania tym zagrożeniom.

W toku warsztatów odbyły się ćwiczenia praktyczne na terenie poligonu Ośrodka Szkolenia w Pionkach. Zajęcia praktyczne zrealizowano w czterech grupach ćwiczebnych. Na stanowisku poligonowym do symulacji awarii przemysłowych (instalacja technologiczna) uczestnicy warsztatów wykonywali czynności związane z kontrolowaniem emisji substancji ciekłych z użyciem improwizowanych środków i metod (opaski, kołki, itp.).

Innym założeniem realizowanym podczas ćwiczeń było ograniczanie emisji gazów. Na tym stanowisku uczestnicy warsztatów wykonywali uszczelnienie wycieku LPG na specjalnie do tego celu przygotowanej „mini” instalacji. W formie pokazu dokonano również zapalenia obłoku gazu LPG migrującego w atmosferze po symulowanej awarii.

Kolejne stanowisko przygotowane dla potrzeb warsztatów wykorzystano do zapoznania uczestników z metodami detekcji i identyfikacji substancji. W tym przypadku uczestnicy warsztatów z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych wykonywali czynności mające na celu określenie składu jakościowego i ilościowego próbek substancji chemicznych. Ponadto w trakcie zajęć poligonowych odbył się pokaz wykonania podstawowych reakcji chemicznych. Celem prezentacji było wskazanie możliwości realizacji zajęć praktycznych w zakresie tematu chemia materiałów niebezpiecznych.