Współpraca CS PSP

 

Projekty realizowane w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie:

 

Historia kontaktów międzynarodowych:

Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie prowadzi współpracę z wieloma jednostkami związanymi ze strażą pożarną w Europie oraz placówkami pożarniczymi i naukowymi w Polsce.

Z roku na rok staramy się podnosić kwalifikacje oraz doświadczenie kadry oraz kadetów na gruncie europejskim.

Podsumowanie współpracy Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie od 1995 roku:

1995

Wielka Brytania

W dniu 15.03.1995r CS PSP gościła przedstawicieli The Fire Service College w osobach Peter Whitehouse, John Lopata z Wielkiej Brytani.

1996

Anglia

W dniu 17.10 wizytę w CS złozyła delegacja z Fire Service College w Moreton in Marsh z Anglii.

1998

Wizyta delegacji z THW - Niemcy w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. w dniach 12 - 13.02.1998r.

INSARAG

W dniach4 - 7 października odbyła się IV Regionalna Konferencja Grupy Afryka / Europa, ONZ - INSARAG. Uczestnikami Konferencji byli przedstawiciele 27 państw, ONZ, Unii Europejskiej. Temat wiodący Konferencji;

'Powodzie w Czechach, Polsce i Niemczech w 1997 roku."

Konferencja

W dniach 27 - 28.10 odbyła się Międzynarodowa Konferencja przedstawicieli Służb ratowniczych Polski i Niemiec.

1999

Wizyta szkoleniowa instruktorów THW - Niemcy. 30.05 - 05.06

The Fire Service College Moreton - in - Marsh England

Kurs Dowództwa Komend

"Aktulane zagadnienia jakimi zajmują się kadry kierownicze Komend Straży Pożarnej w Wielkiej Brytanii" 25 - 26.06.1999

III Międzynarodowe Sympozjum "Ochrona Przeciwpożarowa Zabytków" 6 - 8.10

Wizyta strażaków z Ukrainy - 18.11

2000

Spotkanie  z Komendantem Głównym PSP delegacji kierownictwa służby pożarniczej Republiki Czeskiej w Częstochowie.

2001

Sympozjum "One Seven" 9 - 10.10

Wizyta przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z Kanady. 25.10

2002

Wizyta Pana Gene P. Carlson z USA pracownika Volunteer Firemen's Insuranse Services. Wykład na temat "The World Trade Center Incident". 12.03

Spotkanie Ekspertów Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów.
23 - 26 maj

Posiedzenie Komisji CTIF "Materiały niebezpieczne" 3 - 6.10

Spotkanie Kadry Kierowniczej CS PSP z Kierownictwem Szkół Pożarniczych Republiki Czeskiej 12-13.11 

2003

Wizyta delegacji EMERCOM Rosji 28.02

Wizyta delegacji "Sapeurs - Pompiers D Auby" z Francji 29 kwietnia 

2004

Szkolenie Instruktorów Tureckiej Straży Pożarnej 14.08 - 1.09

Do Polski przyleciała 28 - osobowa grupa tureckich strażaków na szkolenie, które Polska straż Pożarna zorganizowała po tym jak wygrała prestiżowy, międzynarodowy projekt finansowany przez Komisję Europejską w ramach MERP i międzynarodowy Caritas. 

2005

Turcja

Polska Straż Pożarna restrukturyzuje tureckie ratownictwo.

14 sierpnia 2005 r. do Polski przyleciała 28-osobowa grupa tureckich strażaków na szkolenie, które polska straż pożarna zorganizowała po tym jak wygrała prestiżowy, międzynarodowy projekt finansowany przez Komisję Europejską.
Instruktorzy z Turcji, z prowincji Sakarya i Kocaeli, zniszczonych trzęsieniem ziemi w 1999 r. wzięli udział w projekcie "Restrukturyzacja i podniesienie standardów straży pożarnej z regionów Adapazarii prowincja Sakarya i Kocaeli prowincja Kocaeli".

2007

Macedonia

W związku z panującymi pożarami dnia 26 lipca 2007 r. Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności zadysponowało samochód SCKw Star-Man z dwoma kierowcami do Republiki Macedonii. W Centralnej Szkole odbył się załadunek 2 samochodów z pomocą dla Macedońskiej Straży Pożarnej.

2008

Rosja

Wizyta delegacji Północno-Zachodniego Centrum MCZS Federacji Rosyjskiej

W dniach 7-11 kwietnia br., na zaproszenie Komendanta Głównego PSP przebywała w Polsce delegacja Północno-Zachodniego Centrum MCZS Federacji Rosyjskiej w ST. Petersburgu.

Niemcy

Polska delegacja strażaków w landowej szkole pożarniczej Saksonii

W dniach 21-22 kwietnia 2008 r. w miejscowości Nardt polska delegacja strażaków przebywała w landowej szkole pożarniczej Saksonii. Przy akceptacji Komendy Głównej PSP, organizatorem i inicjatorem wyjazdu była Centralna Szkoła PSP w Częstochowie, a w skład delegacji wchodzili przedstawiciele Komendy Głównej PSP, Szkół Aspirantów PSP oraz Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z budową, eksploatacją oraz kosztami funkcjonowania kontenerowych trenażerów gazowych do ćwiczeń ogniowych.

Delegacja Europejskiej Federacji Sportu

Podczas XXV Jubileuszowych Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym na terenie Szkoły gościła delegacja zagraniczna z Europejskiej Federacji Sportu. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Kostas Janakos z Grecji, Joan Miret z Rumuni, Steve O'Connel z Irlandii oraz Hans Wink z Holandii.

2009

USA

W dniu 04.06.2009 w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie wizytę złożył Ambasador USA w Polsce pan Victor Ashe. Gościa przywitał Komendant Szkoły mł. bryg Lesław Dereń. 

Mistrzostwa Europy Strażaków w Tenisie i Tenisie Ziemnym

Centralna Szkoła PSP w dniach 10-13.09.2009 była gospodarzem Mistrzostw Europy Strażaków w Tenisie i Tenisie Stołowym. W tenisie stołowym zgłoszonych zostało 12 drużyn reprezentujących dziewięć krajów, natomiast na kortach swoje umiejętności pokazali strażacy z pięciu państw. Do udziału w Mistrzostwach zadeklarowało się stanęło 78 zawodników z: Czech, Holandii, Grecji, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Polski.

Chiny

Delegacja Chińskiej Ochrony Przeciwpożarowej w CSPSP

W dniu 09.11.2009 r. Centralna Szkoła PSP gościła delegację Chińskiej Ochrony Przeciwpożarowej. 

2010

Chiny

W dniu 23.02.2010 r Centralną Szkołę PSP w Czestochowie odwiedził Pan profesor Munetaka Oyama, pracownik: Division of Research Initiatives, International Innovation Center, Kyoto University, Nishikyo-ku, Japan. 

Ukraina

Wizyta strażaków z Ukrainy

W ramach zainicjowanej przez Komendę Główną PSP współpracy oraz wymiany doświadczeń z innymi krajami w zakresie ratownictwa i ochrony ludności, do Polski przyjechało 15 strażaków z Ukrainy z Obwodu Wołyńskiego.

Białoruś

Obóz przygotowawczy w Mińsku

W dniach 28.02-06.03 2010r. reprezentacja Centralnej Szkoły brała udział w obozie przygotowawczym do zbliżającego się sezonu i Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym. Obóz odbył się na krytych obiektach Instytutu Pożarnictwa Nadzwyczajnych Sytuacji w Mińsku na Białorusi.

USA

Wizyta oficera pożarnictwa z USA

W dniach 15-16 marca, CS PSP odwiedził Pan Donald Fisher – oficer pożarnictwa z USA. Donald Fisher jest stypendystą Fundacji Fulbrighta oraz studentem Uniwersytetu w Arizonie.

Finlandia

Wizyta Komendanta Finnish Rescue Service College in Kuopio

W dniach 18.03 – 20.03 Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odwiedził Pan Rejio Tolppi – Komendant Finnish Rescue Service College in Kuopio. Gość zwiedził sale wykładowe, laboratoria, poligon pożarniczy a także przyjrzał się ćwiczeniom Szkolnej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. 

2011 

Wielka Brytania

Delegacja The Fire Service College z Moreton in Marsch

W dniu 10 lutego 2011 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gościła delegacja The Fire Service College z Moreton in Marsch Gloucestershire z Wielkiej Brytanii.

Białoruś

Wizyta delegacji CSPSP w ośrodkach pożarniczych Republiki Białorusi

W dniach 6-13 marca br. delegacja Centralnej Szkoły PSP wzięła udział w oficjalnej wizycie instytucji pożarniczych Republiki Białorusi.

Wizyta w Republice Białorusi

W dniach 26-27 maja w Republice Białorusi przebywała 2-osobowa delegacja Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Wizyta miała na celu udział w V Międzynarodowej Konferencji Naukowej podchorążych, studentów oraz słuchaczy, organizowanej przez Instytut Pożarniczy w Mińsku. Przewodnią tematyką konferencji były perspektywy i cele wsparcia bezpieczeństwa publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem bieżącej pracy i działań służb pożarniczych.

Ukraina/ Gruzja

Druga tura szkolenia dla kadry Ukrainskiej i Gruzinskiej Straży Pożarnej

W dniach 12.09.2011-16.09.2011 w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyło się drugie z trzech zaplanowanych szkoleń dla kadry ukraińskiej i gruzińskiej straży pożarnej.

2012

Białoruś

W dniach 18.03.2012 r. – 24.03.2012 r. odbył się wyjazd służbowy pięciu pracowników Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie do Instytutu Szkolenia i Rozwoju Zawodowego przy Ministerstwie Wydarzeń Nagłych Republiki Białoruskiej w Borysowie. Celem wizyty było szkolenie z zakresu reagowania na incydenty z użyciem substancji CBRN.

Ukraina

W dniach od 3 do 13 września 2012r. Centralna Szkoła PSP realizowała szkolenie dla 20 ratowników z Ukrainy reprezentujących Lwowski Państwowy Uniwersytet Ochrony Życia.

Mołdawia 

W dniu 24 września 2012r. miało miejsce rozpoczęcie dziesięciodniowego szkolenia dla 10 strażaków z Mołdawii.

Mołdawia 

W dniach od 24 września do 05 października 2012r. Centralna Szkoła PSP realizowała szkolenie dla 10 przedstawicieli Straży Pożarnej z Mołdawii.

Chorwacja

W dniu 22.11.2012r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie,  odbyło się spotkanie z przedstawicielami Chorwackiego Związku Pożarniczego.

Afganistan 

W dniach od 3 do 16 grudnia 2012r. odbyło się „Szkolenie podstawowe z zakresu taktyki ratowniczo - gaśniczej i prewencji” dla strażaków z Islamskiej Republiki Afganistanu.

2013 

Mołdawia

 W dniach od 18 marca do 28 marca 2013r. Centralna Szkoła PSP realizowała szkolenie dla 10 ratowników Straży Pożarnej z Mołdawii. 

Ukraina

W dniach od 8 do 19 kwietnia 2013r. Centralna Szkoła PSP realizowała szkolenie dla 20 przedstawicieli Straży Pożarnej z Ukrainy

Szwecja

W dniu 28.05 w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Obrony Cywilnej ze Szwecji.

Norwegia

W dniu 05 czerwca 2013 r. w Centralnej Szkole PSP miała miejsce wizyta przedstawicieli zarządu Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (Norwegian Institute for Air Research – NILU) oraz kierownictwa Wydziału Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Politechniki Częstochowskiej.

Konferencja

W dniach 10-11.06.2013r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod tytułem:

„INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA A ZAGROŻENIA CYWILIZACYJNE” - WYZWANIA DLA BEZPIECZEŃSTWA -

Afganistan

W dniu 17 czerwca 2013r. miało miejsce rozpoczęcie szkolenia dla 19 strażaków z Islamskiej Republiki Afganistanu.

XXX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

XXX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sportach Pożarniczych przeszły do historii. Już po raz trzydziesty mieliśmy przyjemność oglądać Mistrzostwa Polski w Sportach Pożarniczych, które stanowiły podsumowanie całorocznego trudu szkolenia sportowego strażaków, prowadzonego we wszystkich jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. 

Ukraina

Zgodnie z porozumieniem zawartym między Centralną Szkołą Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, a Lwowskim Państwowym Uniwersytetem Bezpieczeństwa Ochrony Życia na Ukrainie w miesiącu wrześniu rozpoczęto projekt wymiany słuchaczy między uczelniami.

Niemcy 

W dniu 04 października 2013 roku Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gościła przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z Gorzowa Śląskiego wraz z grupą strażaków z jednostki OSP Ramstein - Miesenbach oddział w Niedermoh w Niemczech. 

Ukraina

W dniu 08.10.2013r w ramach praktycznej nauki zawodu zakończyła się wymiana kadetów pomiędzy Centralną Szkołą Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, a Lwowskim Państwowym Uniwersytetem Bezpieczeństwa Ochrony Życia na Ukrainie. 

Niemcy

W dniach 04-05.12.2013 roku delegacja z CS PSP w Częstochowie w osobach st. bryg. dr inż. Marek Chmiel – Komendant oraz bryg. mgr inż. Jacek Antos- Naczelnik Wydziału Kształcenia oraz przedstawiciele pozostałych szkół pożarniczych i Biura Szkolenia KG PSP uczestniczyła w wizycie w Centrum Treningowym we Frankfurcie nad Menem. Wyjazd do Centrum Treningowego organizowany był przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie. 

2014 

Kamerun

W dniu 03 lutego 2013 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gościł przedstawiciel Kamerunu ks. dr Brice Megnono.

Kongo

W dniu 7 lutego 2013 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gościła delegacja Ministerstwa Transportu z Republiki Konga.

Kongo

25 marca w auli Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie miało miejsce spotkanie kadry kierowniczej Szkoły z delegacją Ministerstwa Transportu Republiki Konga.

Armienia

W dniach od 12 do 17 kwietnia 2014r. realizowane jest się szkolenie: „Budowa potencjału grup poszukiwawczo - ratowniczych Armenii” dla ratowników z Republiki Armenii.

Brazylia

15.05.2014 r. w Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie miało miejsce spotkanie kadry kierowniczej Szkoły z delegacją przedstawicieli Straży Pożarnej z Brazylii.

Niemcy

W dniu 28 maja 2014 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gościła delegacja strażaków Zawodowej Straży Pożarnej miasta Ingolstadt. Gościom z za naszej zachodniej granicy towarzyszyła delegacja strażaków z Komendy Miejskiej z Opola wraz z bryg. Pawłem Kielarem - komendantem miejskim w Opolu.

Brazylia

17 lipca 2014 r. w Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie miało miejsce spotkanie kadry kierowniczej Szkoły z delegacją Komendy Głównej Straży Pożarnej Dystryktu Federalnego Brazylii.

Liberia

29 lipca 2014 r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyło się spotkanie z delegacją rządu Liberii. Gośćmi naszymi byli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Liberii w składzie:

- Pani Cllr. Wheatonia Y. Dixon Barnes - Wiceminister Sprawiedliwości Republiki Liberii ds. Administracji i Bezpieczeństwa Publicznego,

- Pan G. Warsuwah Barvoul - Dyrektor Liberyjskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Ukraina

W dniach 21 – 23 sierpnia 2014 r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyło się szkolenie dla ukraińskiej kadry oficerskiej  oraz zajęcia dla młodzieży z ukraińskiego obwodu chmielnickiego przedstawiające organizację młodzieżowych drużyn pożarniczych działających w strukturach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Polski.

Autonomia Palestyńska

Więcej o współpracy międzynarodowej

Więcej o współpracy krajowej