Wspólpraca międzynarodowa CS PSP

Realizacja projektów:

Współpraca w roku 2014:

 

   

   

    

 Ośrodki z którymi ściśle współpracuje Szkoła:

Lwowski Państwowy Uniwersytet Ochrony Życia 

Stathclyde Fire and Rescue 
Institute of Retraining and Professional Development 
Dublin Fire Brigade 
Institute for Command Engineers Ministry of Emergencies of Belarus 
Finnish Rescue Service College in Kuopio 
Swedish Rescue Training Centre 

Historia współpracy:

1995

Wielka Brytania

W dniu 15.03.1995r CS PSP gościła przedstawicieli The Fire Service College w osobach Peter Whitehouse, John Lopata z Wielkiej Brytani.

1996

Anglia

W dniu 17.10 wizytę w CS złozyła delegacja z Fire Service College w Moreton in Marsh z Anglii. 

1998

Wizyta delegacji z THW - Niemcy w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. w dniach 12 - 13.02.1998r.

INSARAG

W dniach4 - 7 października odbyła się IV Regionalna Konferencja Grupy Afryka / Europa, ONZ - INSARAG. Uczestnikami Konferencji byli przedstawiciele 27 państw, ONZ, Unii Europejskiej. Temat wiodący Konferencji;

'Powodzie w Czechach, Polsce i Niemczech w 1997 roku."

Konferencja

W dniach 27 - 28.10 odbyła się Międzynarodowa Konferencja przedstawicieli Służb ratowniczych Polski i Niemiec.

1999

Wizyta szkoleniowa instruktorów THW - Niemcy. 30.05 - 05.06

The Fire Service College Moreton - in - Marsh England

Kurs Dowództwa Komend

"Aktulane zagadnienia jakimi zajmują się kadry kierownicze Komend Straży Pożarnej w Wielkiej Brytanii" 25 - 26.06.1999

III Międzynarodowe Sympozjum "Ochrona Przeciwpożarowa Zabytków" 6 - 8.10

Wizyta strażaków z Ukrainy - 18.11

2000

 Spotkanie  z Komendantem Głównym PSP delegacji kierownictwa służby pożarniczej Republiki Czeskiej w Częstochowie. 

2001

Sympozjum "One Seven" 9 - 10.10

Wizyta przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z Kanady. 25.10

2002

Wizyta Pana Gene P. Carlson z USA pracownika Volunteer Firemen's Insuranse Services. Wykład na temat "The World Trade Center Incident". 12.03

Spotkanie Ekspertów Międzynarodowego Komitetu Technicznego Prewencji i Zwalczania Pożarów. 
23 - 26 maj

Posiedzenie Komisji CTIF "Materiały niebezpieczne" 3 - 6.10

Spotkanie Kadry Kierowniczej CS PSP z Kierownictwem Szkół Pożarniczych Republiki Czeskiej 12-13.11 

2003

Wizyta delegacji EMERCOM Rosji 28.02

Wizyta delegacji "Sapeurs - Pompiers D Auby" z Francji 29 kwietnia

2004

Szkolenie Instruktorów Tureckiej Straży Pożarnej 14.08 - 1.09

Do Polski przyleciała 28 - osobowa grupa tureckich strażaków na szkolenie, które Polska straż Pożarna zorganizowała po tym jak wygrała prestiżowy, miedzynarodowy projekt finansowany przez Komisję Europejską w ramach MERP i międzynarodowy Caritas. 

2005

Turcja

Polska Straż Pożarna restrukturyzuje tureckie ratownictwo.

14 sierpnia 2005 r. do Polski przyleciała 28-osobowa grupa tureckich strażaków na szkolenie, które polska straż pożarna zorganizowała po tym jak wygrała prestiżowy, międzynarodowy projekt finansowany przez Komisję Europejską.
Instruktorzy z Turcji, z prowincji Sakarya i Kocaeli, zniszczonych trzęsieniem ziemi w 1999 r. wzięli udział w projekcie "Restrukturyzacja i podniesienie standardów straży pożarnej z regionów Adapazarii prowincja Sakarya i Kocaeli prowincja Kocaeli". 

2007

Macedonia

W związku z panującymi pożarami dnia 26 lipca 2007 r. Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności zadysponowało samochód SCKw Star-Man z dwoma kierowcami do Republiki Macedonii. W Centralnej Szkole odbył się załadunek 2 samochodów z pomocą dla Macedońskiej Straży Pożarnej.

2008

Rosja

Wizyta delegacji Północno-Zachodniego Centrum MCZS Federacji Rosyjskiej 

W dniach 7-11 kwietnia br., na zaproszenie Komendanta Głównego PSP przebywała w Polsce delegacja Północno-Zachodniego Centrum MCZS Federacji Rosyjskiej w ST. Petersburgu.

Niemcy

Polska delegacja strażaków w landowej szkole pożarniczej Saksonii

W dniach 21-22 kwietnia 2008 r. w miejscowości Nardt polska delegacja strażaków przebywała w landowej szkole pożarniczej Saksonii. Przy akceptacji Komendy Głównej PSP, organizatorem i inicjatorem wyjazdu była Centralna Szkoła PSP w Częstochowie, a w skład delegacji wchodzili przedstawiciele Komendy Głównej PSP, Szkół Aspirantów PSP oraz Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z budową, eksploatacją oraz kosztami funkcjonowania kontenerowych trenażerów gazowych do ćwiczeń ogniowych.

Delegacja Europejskiej Federacji Sportu

Podczas XXV Jubileuszowych Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym na terenie Szkoły gościła delegacja zagraniczna z Europejskiej Federacji Sportu. Swoją obecnością zaszczycili nas Pan Kostas Janakos z Grecji, Joan Miret z Rumuni, Steve O'Connel z Irlandii oraz Hans Wink z Holandii. 

2009 

USA

W dniu 04.06.2009 w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie wizytę złożył Ambasador USA w Polsce pan Victor Ashe. Gościa przywitał Komendant Szkoły mł. bryg Lesław Dereń. 

Mistrzostwa Europy Strażaków w Tenisie i Tenisie Ziemnym

Centralna Szkoła PSP w dniach 10-13.09.2009 była gospodarzem Mistrzostw Europy Strażaków w Tenisie i Tenisie Stołowym. W tenisie stołowym zgłoszonych zostało 12 drużyn reprezentujących dziewięć krajów, natomiast na kortach swoje umiejętności pokazali strażacy z pięciu państw. Do udziału w Mistrzostwach zadeklarowało się stanęło 78 zawodników z: Czech, Holandii, Grecji, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Polski.

Chiny

Delegacja Chińskiej Ochrony Przeciwpożarowej w CSPSP

W dniu 09.11.2009 r. Centralna Szkoła PSP gościła delegację Chińskiej Ochrony Przeciwpożarowej. 

2010 

Chiny

W dniu 23.02.2010 r Centralną Szkołę PSP w Czestochowie odwiedził Pan profesor Munetaka Oyama, pracownik: Division of Research Initiatives, International Innovation Center, Kyoto University, Nishikyo-ku, Japan. 

Ukraina

Wizyta strażaków z Ukrainy

W ramach zainicjowanej przez Komendę Główną PSP współpracy oraz wymiany doświadczeń z innymi krajami w zakresie ratownictwa i ochrony ludności, do Polski przyjechało 15 strażaków z Ukrainy z Obwodu Wołyńskiego.

Białoruś

Obóz przygotowawczy w Mińsku

W dniach 28.02-06.03 2010r. reprezentacja Centralnej Szkoły brała udział w obozie przygotowawczym do zbliżającego się sezonu i Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym. Obóz odbył się na krytych obiektach Instytutu Pożarnictwa Nadzwyczajnych Sytuacji w Mińsku na Białorusi.

USA

Wizyta oficera pożarnictwa z USA

W dniach 15-16 marca, CS PSP odwiedził Pan Donald Fisher – oficer pożarnictwa z USA. Donald Fisher jest stypendystą Fundacji Fulbrighta oraz studentem Uniwersytetu w Arizonie. 

Finlandia

Wizyta Komendanta Finnish Rescue Service College in Kuopio

W dniach 18.03 – 20.03 Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odwiedził Pan Rejio Tolppi – Komendant Finnish Rescue Service College in Kuopio. Gość zwiedził sale wykładowe, laboratoria, poligon pożarniczy a także przyjrzał się ćwiczeniom Szkolnej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej. 

2011 

Wielka Brytania

Delegacja The Fire Service College z Moreton in Marsch

W dniu 10 lutego 2011 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gościła delegacja The Fire Service College z Moreton in Marsch Gloucestershire z Wielkiej Brytanii.

Białoruś

Wizyta delegacji CSPSP w ośrodkach pożarniczych Republiki Białorusi

W dniach 6-13 marca br. delegacja Centralnej Szkoły PSP wzięła udział w oficjalnej wizycie instytucji pożarniczych Republiki Białorusi.

Wizyta w Republice Białorusi

W dniach 26-27 maja w Republice Białorusi przebywała 2-osobowa delegacja Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Wizyta miała na celu udział w V Międzynarodowej Konferencji Naukowej podchorążych, studentów oraz słuchaczy, organizowanej przez Instytut Pożarniczy w Mińsku. Przewodnią tematyką konferencji były perspektywy i cele wsparcia bezpieczeństwa publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem bieżącej pracy i działań służb pożarniczych.

Ukraina/ Gruzja

Druga tura szkolenia dla kadry Ukrainskiej i Gruzinskiej Straży Pożarnej

W dniach 12.09.2011-16.09.2011 w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyło się drugie z trzech zaplanowanych szkoleń dla kadry ukraińskiej i gruzińskiej straży pożarnej.

2012

Białoruś

W dniach 18.03.2012 r. – 24.03.2012 r. odbył się wyjazd służbowy pięciu pracowników Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie do Instytutu Szkolenia i Rozwoju Zawodowego przy Ministerstwie Wydarzeń Nagłych Republiki Białoruskiej w Borysowie. Celem wizyty było szkolenie z zakresu reagowania na incydenty z użyciem substancji CBRN.

Ukraina

W dniach od 3 do 13 września 2012r. Centralna Szkoła PSP realizowała szkolenie dla 20 ratowników z Ukrainy reprezentujących Lwowski Państwowy Uniwersytet Ochrony Życia. 

Mołdawia 

W dniu 24 września 2012r. miało miejsce rozpoczęcie dziesięciodniowego szkolenia dla 10 strażaków z Mołdawii.

Mołdawia 

W dniach od 24 września do 05 października 2012r. Centralna Szkoła PSP realizowała szkolenie dla 10 przedstawicieli Straży Pożarnej z Mołdawii.

Chorwacja

W dniu 22.11.2012r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie,  odbyło się spotkanie z przedstawicielami Chorwackiego Związku Pożarniczego.

Afganistan 

W dniach od 3 do 16 grudnia 2012r. odbyło się „Szkolenie podstawowe z zakresu taktyki ratowniczo - gaśniczej i prewencji” dla strażaków z Islamskiej Republiki Afganistanu. 

2013  

Mołdawia

 W dniach od 18 marca do 28 marca 2013r. Centralna Szkoła PSP realizowała szkolenie dla 10 ratowników Straży Pożarnej z Mołdawii. 

Ukraina

W dniach od 8 do 19 kwietnia 2013r. Centralna Szkoła PSP realizowała szkolenie dla 20 przedstawicieli Straży Pożarnej z Ukrainy

Szwecja

W dniu 28.05 w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej, odbyło się spotkanie z przedstawicielami Obrony Cywilnej ze Szwecji.

Norwegia

W dniu 05 czerwca 2013 r. w Centralnej Szkole PSP miała miejsce wizyta przedstawicieli zarządu Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (Norwegian Institute for Air Research – NILU) oraz kierownictwa Wydziału Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Politechniki Częstochowskiej.

Konferencja

W dniach 10-11.06.2013r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej odbyła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod tytułem:

„INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA A ZAGROŻENIA CYWILIZACYJNE” - WYZWANIA DLA BEZPIECZEŃSTWA -

Afganistan

W dniu 17 czerwca 2013r. miało miejsce rozpoczęcie szkolenia dla 19 strażaków z Islamskiej Republiki Afganistanu.

XXX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski

XXX Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sportach Pożarniczych przeszły do historii. Już po raz trzydziesty mieliśmy przyjemność oglądać Mistrzostwa Polski w Sportach Pożarniczych, które stanowiły podsumowanie całorocznego trudu szkolenia sportowego strażaków, prowadzonego we wszystkich jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. 

Ukraina

Zgodnie z porozumieniem zawartym między Centralną Szkołą Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, a Lwowskim Państwowym Uniwersytetem Bezpieczeństwa Ochrony Życia na Ukrainie w miesiącu wrześniu rozpoczęto projekt wymiany słuchaczy między uczelniami.

Niemcy 

W dniu 04 października 2013 roku Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gościła przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z Gorzowa Śląskiego wraz z grupą strażaków z jednostki OSP Ramstein - Miesenbach oddział w Niedermoh w Niemczech. 

Ukraina

W dniu 08.10.2013r w ramach praktycznej nauki zawodu zakończyła się wymiana kadetów pomiędzy Centralną Szkołą Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, a Lwowskim Państwowym Uniwersytetem Bezpieczeństwa Ochrony Życia na Ukrainie. 

Niemcy

W dniach 04-05.12.2013 roku delegacja z CS PSP w Częstochowie w osobach st. bryg. dr inż. Marek Chmiel – Komendant oraz bryg. mgr inż. Jacek Antos- Naczelnik Wydziału Kształcenia oraz przedstawiciele pozostałych szkół pożarniczych i Biura Szkolenia KG PSP uczestniczyła w wizycie w Centrum Treningowym we Frankfurcie nad Menem. Wyjazd do Centrum Treningowego organizowany był przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie.  

2014 

Kamerun

W dniu 03 lutego 2013 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gościł przedstawiciel Kamerunu ks. dr Brice Megnono.

Kongo

W dniu 7 lutego 2013 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gościła delegacja Ministerstwa Transportu z Republiki Konga.

Kongo

25 marca w auli Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie miało miejsce spotkanie kadry kierowniczej Szkoły z delegacją Ministerstwa Transportu Republiki Konga.

Armienia

W dniach od 12 do 17 kwietnia 2014r. realizowane jest się szkolenie: „Budowa potencjału grup poszukiwawczo - ratowniczych Armenii” dla ratowników z Republiki Armenii.

Brazylia

15.05.2014 r. w Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie miało miejsce spotkanie kadry kierowniczej Szkoły z delegacją przedstawicieli Straży Pożarnej z Brazylii.

Niemcy

W dniu 28 maja 2014 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie gościła delegacja strażaków Zawodowej Straży Pożarnej miasta Ingolstadt. Gościom z za naszej zachodniej granicy towarzyszyła delegacja strażaków z Komendy Miejskiej z Opola wraz z bryg. Pawłem Kielarem - komendantem miejskim w Opolu.

Brazylia

17 lipca 2014 r. w Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie miało miejsce spotkanie kadry kierowniczej Szkoły z delegacją Komendy Głównej Straży Pożarnej Dystryktu Federalnego Brazylii.

Liberia

29 lipca 2014 r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyło się spotkanie z delegacją rządu Liberii. Gośćmi naszymi byli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Liberii w składzie:

- Pani Cllr. Wheatonia Y. Dixon Barnes - Wiceminister Sprawiedliwości Republiki Liberii ds. Administracji i Bezpieczeństwa Publicznego,

- Pan G. Warsuwah Barvoul - Dyrektor Liberyjskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Ukraina

W dniach 21 – 23 sierpnia 2014 r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyło się szkolenie dla ukraińskiej kadry oficerskiej  oraz zajęcia dla młodzieży z ukraińskiego obwodu chmielnickiego przedstawiające organizację młodzieżowych drużyn pożarniczych działających w strukturach Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Polski.

Autonomia Palestyńska