Wizyta delegacji Centralnej Szkoły w Lwowskim Państwowym Uniwersytecie Bezpieczeństwa Życia

   W dniach 19-21 styczeń delegacja Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie w osobach :

- st. bryg. dr inż. Marek Chmiel – Komendant Centralnej Szkoły PSP 

- mł. bryg. mgr inż. Jarosław Jankowski – Naczelnik Wydziału Doskonalenia Pedagogicznego Centralnej Szkoły PSP 

przebywała na terenie Ukrainy w Lwowskim Państwowym Uniwersytecie Bezpieczeństwa Życia na Ukrainie.

 

   W wizycie tej uczestniczyli także: Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie st. bryg. dr inż. Bogusław Kogut oraz Naczelnik Wydziału Szkoleń Operacyjnych i Współpracy Międzynarodowej SA PSP Kraków st. kpt. mgr Wojciech Dela. 

   Ze strony Uniwersytetu w rozmowach udział brali : 

-  pułkownik służby obrony cywilnej Roman Ratuszny - Prorektor Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia, 

-  major służby obrony cywilnej  Aleksander  Światkiewicz - Naczelnik Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu, 

-  porucznik służby obrony cywilnej Natalja Łazarenko - starszy specjalista w zakresie współpracy międzynarodowej Uniwersytetu.

   Celem spotkania było podjęcie rozmów na temat kontynuacji wymiany kadetów między CS PSP i SA PSP w Krakowie a Uniwersytetem - celem odbycia staży zawodowych a także omówienie możliwości zorganizowania na terenie Ukrainy międzynarodowych ćwiczeń w prowadzeniu działań ratowniczo - gaśniczych.

   W zakresie wymiany kadetów stwierdzono, że idea ta jest słuszna i przyjęta forma się sprawdziła. W czasie odbywanych staży kadeci mają kontakt z nowymi zagadnieniami, poznają inny rodzaj sprzętu, mogą zapoznać się z kulturą i historią państwa przyjmującego. Dlatego też w roku bieżącym podjęto decyzję o kontynuowaniu wyjazdów grup składających się z 5 słuchaczy i opiekuna.

  W zakresie organizacji ćwiczeń podjęto wstępne rozmowy i zobowiązania oraz ustalono, że głównym celem ćwiczeń jest wymiana teoretycznych i praktycznych doświadczeń w identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla ludzi, a także omówienie zagadnień z zakresu bezpieczeństwa i praktyczne sprawdzenie zawodowych umiejętności w sytuacjach  nadzwyczajnych zagrożeń w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych. Ćwiczenia mogłyby zostać przeprowadzone na przełomie maja i czerwca 2015 roku na poligonie w miejscowości Jawor, woj. lwowskie przy wykorzystaniu sprzętu i środków Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, województwa podkarpackiego, Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia jak i terytorialnych służb zwalczania sytuacji  nadzwyczajnych Ukrainy.

   Wybranie na miejsce ćwiczeń miejscowości Jawor jest o tyle istotne, że jest to miejsce, w którym w czasie potencjalnych powodzi występuje zjawisko wypłukiwania związków chemicznych z gleby (głównie siarki) i występuje ogromne niebezpieczeństwo zatrucia rzeki San co może mieć znaczenie także dla Polski.

   Zdarzenia, które miałyby być symulowane w trakcie ćwiczeń to ratownictwo chemiczno – ekologiczne, taktyka gaszenia pożarów, działania poszukiwawczo ratownicze, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, wykrywanie i usuwanie materiałów niebezpiecznych (amunicji, niewypałów i niewybuchów). Należy zaznaczyć, że strona polska odpowiadałaby za zdarzenie chemiczno - ekologiczne natomiast pozostałe będą w gestii strony ukraińskiej.