VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę - 26.04.2015 r.

Tysiące strażaków Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej z całej Polski wzięło udział we Mszy Świętej na Jasnej Górze. Gościem honorowym był Prezydent RP Bronisław Komorowski. 

26 kwietnia 2015 roku odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę w Częstochowie. Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki kompanii honorowych i pocztów sztandarowych PSP i OSP oraz orkiestr OSP na Placu  Biegańskiego. Został złożony meldunek Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu oraz nastąpił przegląd pododdziałów. W trakcie uroczystości, na Placu Biegańskiego Prezydent RP zasadził „Dąb Wdzięczności”, było to nawiązanie do zainicjowanej w ubiegłym roku przez Prezydenta akcji zasadzenia ponad sześciuset „Dębów Wolności” na 25-lecie Polskiej Wolności. To również podziękowanie dla strażaków biorących udział w tej akcjach ratowniczych.

 Galeria zdjęć

„Jest was naprawdę wielu w Polsce, stanowicie także istotny element aktywności społecznej na poziomie zarówno lokalnym, jak i centralnym. Serdecznie za tę aktywność strażaków dziękuję. (…) Tu, przy okazji sadzenia Dębu Wdzięczności, chciałem serdecznie podziękować i za waszą służbę i za zaangażowanie w to, aby utrwalić naszą wspólną wdzięczność za wolność, z której korzystamy od 25 lat” - powiedział do strażaków Prezydent.

Po uroczystości na Placu Biegańskiego Prezydent wraz ze strażakami wyruszył do jasnogórskiego klasztoru, gdzie w południe wziął udział w mszy na klasztornych wałach. W symbolicznej pielgrzymce uczestniczyły również poczty sztandarowe, kompanie honorowe oraz kadra kierownicza Państwowej Straży Pożarnej wraz z gen. brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem i władzami Związku Ochotniczej Straży Pożarnych z dh. Waldemarem Pawlakiem na czele. 

Punktualnie w południe rozpoczęła się Msza Święta, którą poprzedziło wystąpienie gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza. Wspomniał m.in. o dziękczynnym wymiarze pielgrzymki – za służbę społeczną i zawodową dla ojczyzny i obywateli. Przypomniał również, że w 2015 r. przypada 20-lecie Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. 

„To wyraz wielkiej jedności między strażakami-ochotnikami i strażakami Państwowej Straży Pożarnej. To wyraz wielkiego oddania społeczeństwu i służby społecznej,  jaką wspólnie niesiemy w różnych częściach naszego Kraju” - wskazał gen.brygadier Leśniakiewicz. Wspomniał również o nieobecnych strażakach  na pielgrzymce – pełniących służbę, ale też udających się tego dnia z pomocą, po trzęsieniu ziemi w Nepalu.

Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Waldemar Pawlak mówił, że służba ta nawiązuje m.in. do tradycji i postawy patrona strażaków św. Floriana. „Przybywamy, by podziękować wszystkim strażakom, bo nie ma większej miłości, gdy jeden człowiek gotów jest poświęcić swoje życie dla drugiego człowieka” – zaznaczył. „Jesteśmy tu, by podkreślić wierność tradycji i jedność strażackiej rodziny. Żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce, ale tę wolność i polskość trzeba szanować i chronić. Strażacy to czynią i jest to dla nich naturalne. Właśnie dlatego ta zasada jest przekazywana nieprzerwanie z pokolenia na pokolenie” - podkreślił Pawlak. 

W homilii podczas mszy dla strażaków delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Strażaków, Metropolita Gdański abp Leszek Sławoj Głódź mówił m.in. o wzorze, jakim dla chrześcijan - także dla tworzonych przez nich wspólnot i zawodów – powinien być Jezus Chrystus. Podkreślił, że istotą wytyczanej przez Chrystusa drogi winien być nie tylko zawodowy profesjonalizm – powinny iść z nim w parze odpowiedzialność, sumienność i poczucie służby.

„Dotyczy to etosu państwa i narodu, myślenia i działania, wartości, sumienia obywatelskiego. Nadrzędny interes Polski winien być wartością niezbywalną wszystkich obywateli. I to wasza droga, bracia strażacy – bez tych cech trudno w autentyczny sposób pełnić waszą służbę. Jest ona przecież czymś więcej, niż swoistym powołaniem. Wy tworzycie klimat zaufania do państwa” - powiedział abp Głódź. 

W mszy u jasnogórskiego szczytu uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy strażaków i ich przełożeni. Rząd reprezentowała m.in. Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska. Przed mszą 150  orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych i 26 chórów działających przy OSP zespołów artystycznych, dało pod Jasną Górą wspólny krótki koncert. W jego programie znalazły się m.in. pieśni Czarna Madonna i Barka. Potem orkiestry odegrały też wspólnie hymn państwowy i hymn OSP.  

Na pamiątkę VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Strażaków na Jasną Górę w Częstochowie, odsłonięto Ryngraf przekazany przez strażaków, jako wotum tej pielgrzymki.