Pożegnanie ze służbą st. bryg. Roberta Łazaja
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 08 sierpień 2016 12:07
- Odsłony: 3113
St. bryg. mgr inż. Robert Łazaj, po ukończeniu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, rozpoczął służbę w Centralnej Szkole PSP dn. 01 lipca 1995 roku na stanowisku dowódcy sekcji, a następnie objął stanowisko wykładowcy w Wydziale Nauczania.
1 września 1999 r. został mianowany na stanowisko zastępcy naczelnika tego wydziału, a od 1 października 2004 r. został mianowany na stanowisko Naczelnika Wydziału Doskonalenia Pedagogicznego, organizując i tworząc jego działalność od podstaw.
Z dniem 01.11.2006 r. został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta CS PSP. Był odpowiedzialny za realizację procesu nauczania we wszystkich formach kształcenia, koordynowanie obsady instruktorskiej na zajęciach dydaktycznych, utrzymywanie w pełnej gotowości bojowej Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP, nadzór nad modernizacją i rozwojem poligonu szkolnego, prawidłowym przebiegiem egzaminów wstępnych i końcowych, prowadził hospitację zajęć dydaktycznych w Szkole. Sprawował nadzór i kontrolował pracę podległych wydziałów: kształcenia, poligonu szkolnego, działań ratowniczo-gaśniczych oraz doskonalenia pedagogicznego.
W roku 2008 kierował pracami zespołu, którego zadaniem było dostosowanie statutu Szkoły do przepisów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prowadził aktywną współpracę z Wojewódzkim Kuratorem Oświaty w zakresie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem procesu dydaktycznego w Szkole. Zorganizował i nadzorował szkolenia inspektorów ochrony przeciwpożarowej oraz z zakresu ochrony ludności, przeznaczone dla pracowników cywilnych.
Celem st. bryg. mgr inż. Roberta Łazaja zawsze był dynamiczny rozwój Szkoły we wszystkich płaszczyznach, co przejawiało się w aktywnej współpracy zagranicznej polegającej na wymianie doświadczeń między podobnymi uczelniami zagranicznymi.
W ramach projektu „Polska Pomoc” nadzorował szkolenia strażaków z Gruzji, Ukrainy, Mołdawii i Afganistanu.
Nadzorował realizację wielu specjalistycznych szkoleń i konferencji tj: „Prąd elektryczny, a zagrożenia dla strażaków”, podczas których przeprowadzone zostało 17 serii i przeszkolono 325 osób, międzynarodowa konferencja „Inżynieria Bezpieczeństwa a Zagrożenia Cywilizacyjne - Wyzwania dla Bezpieczeństwa", szkolenia w zakresie pobierania próbek substancji chemicznych w warunkach skażenia środowiska, organizowanym na terenie CS PSP we współpracy z Organizacją ds. Zakazu Broni Chemicznej - w roku 2012, 2013 i 2015, szkolenia specjalistycznego w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom CBRNE, szkolenia w zakresie transportu towarów niebezpiecznych, szkolenia specjalistycznego w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego.
Angażował się w pozyskanie środków również z funduszy UE na budowę pierwszej w Polsce hali do ćwiczeń poligonowych. Podczas swojej nienagannej służby został wyróżniony Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej oraz Srebrnym Medalem za Zasługi dla WOPR.